گفت و گو با حجت الاسلام فرحزاد:

حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد خاطرنشان کرد: در روایات آمده است که «درهای آسمان در ماه مبارک رمضان گشوده می‌شود و تا آخر این ماه باز است»؛ از این‌رو تا این سفره پهن است و فرصت ارتباط با قرآن و اولیای الهی وجود دارد باید از این برکات و فرصت‌ها استفاده کرد.

باز شدن درهای آسمان اجابت؛ در آستانه ی ماه مبارک رمضان

حجت الاسلام والمسلمین حبیب الله فرحزاد، کارشناس برنامه ی سمت خدا ، در گفت‌‌و‌گوی اختصاصی با خبرنگار قزوین خبر، در آستانه ماه رمضان به فرصت‌ها و ظرفیت این ماه اشاره کرد و گفت: پیامبر اکرم(ص) در این زمینه فرمودند « رمضان لو یعلم العباد ما فی رمضان لتمنت أن یکون رمضان سنةیعنی اگر مردم می فهمیدند که در ماه رمضان چه خبر است آرزو می کردند که ای کاش همه ماه های سال رمضان بود».

حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد افزود: همچنین حضرت علی(ع) در روایتی فرمودند برتری ماه مبارک رمضان بر بقیه ماه‌ها همانند برتری امام معصوم(ع) بر مردم است.ماه مبارک رمضان ویژگی های مهمی دارد که مخصوص خودش است. یک ویژگی بسیار مهمی که دارد این است که ماه برکت است. گاهی آدم از مالی که به دست آورده استفاده زیادی می کند ولی برخی اوقات برکت ندارد.

وی ابراز داشت: خداوند متعال در ماه رمضان، سفره لطف و رحمتش را برای همه عالم گسترانده است و اگر فردی در این ماه، عمل خیری را انجام دهد؛ خداوند چند برابر به وی پاداش خواهد داد چنان که ثواب نماز واجب در این ماه، هفتاد برابر است.روایتی در کافی شریف داریم که پیامبر می فرماید: خداوند به عزتش قسم خورده است که نماز گزاران و سجده کنندگان ماه رمضان را در آتش عذاب نکند و نترساند. یعنی هول قیامت آنها را نگیرد.

فرحزاد با اشاره به این حدیث از امام صادق(ع) که خداوند از مردم دو چیز می خواهد، افزود: اقرار به نعمت هایی که به آنها داده شده است ( راه زیادشدن نعمت ها قدردانی و شکرگزاری نعمت هاست نه گلایه کردن) و اقرار به گناهان. ما باید به گناهان اقرار کنیم تا خدا آنها را ببخشد.وقتی انسان بار سنگین گناه را به دوش دارد با توبه آن بار را سبک می کند.

این کارشناس مذهبی، به ثواب تلاوت قرآن در ماه رمضان اشاره کرد و گفت: همان گونه که پیامبراکرم(ص) فرمودند؛ برخی مواقع در زندگی، نفحه‌های الهی می‌وزد و فرصت معنوی برای انسان به وجود می‌آید که انسان باید از این نسیم‌های رحمت و زمان‌های نورانی بهره ببرد.این ماه مبارک آن قدر برکت دارد که خدا فرموده هر کسی یک آیه در این ماه بخواند مانند این است که یک ختم قرآن در ماه های دیگر کرده باشد. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: هر کسی در این ماه دو رکعت نماز مستحب بخواند برایش برات آزادی از آتش جهنم داده خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد خاطرنشان کرد: در روایات آمده است که «درهای آسمان در ماه مبارک رمضان گشوده می‌شود و تا آخر این ماه باز است»؛ از این‌رو تا این سفره پهن است و فرصت ارتباط با قرآن و اولیای الهی وجود دارد باید از این برکات و فرصت‌ها استفاده کرد.

وی تأکید کرد: اگر کسی بتواند در ماه رمضان و در طول عمرش‌ با قرآن مأنوس باشد و کلام الهی را در زندگی‌اش پیاده کند؛ بسیاری از توفیقات نصیبش خواهد شد و طبق روایات پیامبر اکرم(ص)، درهای بهشت به رویش باز و درهای جهنم بسته خواهد شد.

استاد حوزه علمیه قم، ترک گناه را بهترین توفیق در ماه مبارک رمضان خواند و ابراز داشت: بالاترین مرتبه بهره برداری از ماه رمضان، خودداری از گناه است؛ چنان که پیامبر اکرم(ص) در پاسخ سؤال حضرت علی(ع) فرمودند «ورع و تقوا بهترین عمل ماه مبارک رمضان است»؛ زیرا فلسفه روزه این ماه همین است.

وی در پایان افزود:عده ای هستند که توبه می کنند و باز آنرا می شکنند. خداوند آمرزنده است و اگر شما هزار بار هم توبه کنید می بخشد. تواب یعنی کسی که خیلی توبه می کند. در دعا داریم: خدایا کار من برگشت به گناه است و کار تو آمرزش و مغفرت است. البته ما از گناه ناراحت هستیم و اصرار به گناه نداریم ولی شیطان و نفس اماره ما را به گناه می اندازد.


گر هزار بار توبه شکستی باز آی 
گر کافر و گبر و بت پرستی باز آی


این خانه ی ما، خانه ی ناامیدی نیست حتی اگر کسی پیامبر کشته باشد می تواند توبه کند و خدا او را می بخشد. اگر فردی در این ماه موفق به ترک گناه شود و بر نفس خودش غلبه کند؛ نفس کشیدن، خواب و بیداری‌اش عبادت خواهد بود و به بندگی واقعی الهی و روزه حقیقی نائل خواهد شد.


کد خبر: 122

تاریخ خبر: