حجت الاسلام والمسلمین مسعود عالی

آن شاگردی که شب امتحانی است و فقط همان شب می خواند معمولا نمی تواند در امتحان موفق شود باید از قبل آماده بشود؛ حداقل دوماه رجب و شعبان را برای همین گذاشتند.

دنبال این نباشیم چه بکنیم ؛ بیایید دنبال این باشیم چه نکنیم

به گزارش جهادی نیوز ؛حجت الاسلام والمسلمین مسعود عالی، کارشناس مذهبی رسانه ملی ، در گفت‌‌و‌گوی اختصاصی با خبرنگار قزوین خبر،  در ابتدا به آماده سازی انسان برای ورود به ماه رمضان در ماه رجب و شعبان اشاره کرد و گفت : کسی که می خواهد ماه رمضان مخصوصا شب های قدرش را درک کند قطعا باید از رجب شروع کند حالا بعضی ها هم که از همان روزی که ماه رمضان تمام می شود برای سال بعد شروع می کنند سید بن طاوس می فرمودند: از همان روزی که ماه رمضان تمام شد خود را برای ماه رمضان آماده کن.

مدرس دانشگاه در ادامه افزود: آن شاگردی که شب امتحانی است و فقط همان شب می خواند معمولا نمی تواند در امتحان موفق شود باید از قبل آماده بشود؛ دوماه رجب و شعبان را برای همین گذاشتند. اگر ادم بداند که شب قدر چه اتفاقی می افتد قطعا جا دارد یک سال قبل آماده شودچه برسد به دو ماه قبل.

کارشناس مذهبی رسانه ملی ابراز داشت: از این جهت خوب است که انسان یک مراقبتی را شروع کند. همانطور که در دعای رویت هلال ماه رجب وجود دارد ظاهرا از امام سجاد نقل شده است، ایشان از خداوند می خواهد که خداوندا من را کمک بکن تا من چشم و زبان خودم را حفظ بکنم تا بتوانم ماه مهمانی را درک کنم.

سرپرست مرکز جامع علوم اسلامی با بیان این نکته که ماه رمضان  با این دو راه _چشم و زبان_ هدف قرار گرفته شده است اظهار کرد:عبادت کردن خوب است ولی من همیشه به رفقایم میگویم همش دنبال این نباشیم چه بکنیم ؛ بیایید دنبال این باشیم چه نکنیم؛ شما اگر یک سلام به کسی بکنید شما را بالا می برد این که ما خیلی کار انجام می دهیم ولی رشد نداریم یا درجا می زنیم و عقبگرد داریم بخاطر این است آن کارهایی که نباید انجام دهیم را انجام می دهیم و این کارهای خوبمان را می سوزاند و از بین می برد .لذا من واقعا عقیده دارم که دوستداران اهل بیت بیایند در ماه رجب و شعبان و رمضان بنا را بر آن بگذاراند که کارهایی که نباید انجام دهند را انجام ندهند.

این استاد حوزه علمیه تاکید داشت: ما با اعمالی که انجام می دهیم نمی توانیم بدون کمک ائمه به درجات برتری برسیم اگر اعمال خوبمان را خداوند حساب کند باید از آنها هم استغفار کنیم!

به قول حافظ:

این راه را نهایت صورت کجا توان بستکش صد هزار منزل بیش است در بدایت

هر چند بردی آبم روی از درت نتابم جور از حبیب خوشتر کز مدعی رعایت

اهل معرفت میگویند کسانی که راهخدا را میروند باید یا مجذوب سالک باشند و یا سالک مجذوب.امام سجاد علیه‌السلام در دعای ابوحمزه می گوید: خداوندا در نجات از عقاب به اعمال تکیه نمی کنم باید فضل تو باشد و باید دستم را بگیری.  

عضو هیات امنا مرکز جامع علوم اسلامیادامه داد: اگر فکر کنید خداوند ما را نمی بخشد به او سوءظن پیدا کرده اید زیرا خداوندی که بی نهایت دارا، توانا، دانا، مهربان و بخشنده است هیچ گاه بخیل نیست.

 عالی با تاکید بر اینکه خداوندی که عالم را مدیریت می کند بی نهایت داناست و می داند بنده اش چه می خواهد، اظهار داشت: اگر جایی خداوند چیزی به تو نداد به این دلیل نیست که نداند چه چیزی می خواهی، یا نتواند به تو بدهد یا نداشته باشد یا کینه داشته باشد و یا  اینکه بخیل باشد؛ خیر، چنین چیزی نیست. خداوند دوستت دارد که نداده است.

این کارشناس جامعه شناسی با اشاره بر اینکه پروردگار بی نهایتها همین حالا حاضر است، تصریح کرد: بی نهایت علم و رزق نزد پروردگار آماده است اما ما نمی دانیم سهم ما از آن چقدر است؟ در واقع سهم ما به اندازه ظرف مان است؛ یعنی اگر ظرفی بزرگ داشته باشی بیشتر سهم می بری و اگر ظرفت کوچک بود، خودت مقصر هستی. همچنان که وقتی از آسمان باران می آید اگر کاسه ای کوچک زیرش قرار دهی به همان اندازه آب جمع می کنی اما اگر کاسه ات به اندازه حوض و یا دریا باشد به همان اندازه آب باران را جمع خواهی کرد.

وی در خاتمه اظهار داشت: خداوند می داند ظرف کوچکی داری اگر از سر لطف به تو بیشتر بدهد، خراب خواهی کرد؛ او ظرفیت ها را می داند که سهم هر کس را مشخص می کند؛ همچنان که پیامبر آنقدر ظرفیت و ظرف داشت که از خداوند بی نهایت ها را گرفت.


کد خبر: 124

تاریخ خبر: