یک قاری قرآن:

مهدی جانی: متاسفانه سیستم آموزشی ایران در این بین عملکرد مناسبی نداشته و افراد پس از سال ها مطالعه کتب دینی در مدارس و دانشگاه ها به انس و الفت لازم با قرآن نمی رسند.

سیستم های آموزشی عملکرد مناسبی برای انس با قرآن نداشته اند

به گزارش جهادی نیوز ؛

مهدی جانی، دانشجوی عمران دانشگاه آزاد؛ قرائت قرآن را از محیط خانه با حمایت پدر و مادر و هم چنین در مسجد محله شروع کرد و سپس با شرکت در مسابقات استانی و کشوری و ادامه ی این قبیل فعالیت ها در محیط دانشگاهی، با همت بیشتری به ادامه ی کار پرداخت.

وی با اشاره به اینکه خانواده نقش مهمی را در جذب افراد به سمت قرآن ایفا می کند گفت: من خود قرآن  خوانی را از خانه و با تشویق والدین به خصوص مادر مبنی بر قرائت روزانه قرآن ولو به اندازه یک آیه در روز آغاز کردم؛ همانگونه که رهبری فرموده اند قرآن نور است، پس نیاز است که علاوه بر بحث تفسیر و تدبر در قرآن، روزانه چند آیه خوانده شود، خوشبختانه این اتفاق در ماه مبارک رمضان پررنگ تر است اما این قرآن خوانی باید در ماه های دیگر سال نیز انجام شود؛ بنده به شخصه تاثیر این قرائت را در آرامش زندگی ام حس کرده ام.

IMG_20150623_175206 (1)

جانی با بیان اینکه قرآن به عنوان یکی از دو امانت پیامبر در جامعه امروز محجور واقع شده ابراز داشت: متاسفانه لذت قرائت قرآن و سایر وظایف دینی مان را نچشیده ایم و تنها به پرداخت ظاهری آن اکتفا کرده ایم، قرآن بر طاقچه، بر سر سفره عقد و مزار ترحیم شده همگی از مصداق های این پردازش ظاهری است؛ متاسفانه سیستم آموزشی ایران در این بین عملکرد مناسبی نداشته و افراد پس  از سال ها مطالعه کتب دینی در مدارس  و دانشگاه ها به انس و الفت لازم با قرآن نمی رسند.

این فعال فرهنگی موسسات قرآنی را مورد بی مهری مالی و معنوی مسئولین دانست و توضیح داد: بسیاری از مراکز قرآنی به دلیل کمبود امکانات و بهره گیری از هزینه شخصی پیشرفت شایانی در این حوزه نداشته اند، این در حالی است که استقبال بسیاری از آموزش های این موسسات می شود اما مشکلات در زمینه تبلیغ و ثبت نام هم چنان وجود دارد.

این قاری قرآن ارائه تفسیرعمیق از آیات قرآن را عاملی برای انس جوانان با این کتاب الهی خواند و اظهار داشت: تربیت اساتید برجسته در زمینه آموزش تفسیر عمیق قرآن می تواند عاملی برای جذب به این حوزه باشد علاوه بر آن ساخت نرم افزارها و شبکه های اجتماعی قرآنی می تواند سوق دهنده به خواندن و ارتباط گیری با قرآن باشد.

IMG_20150623_175139

جانی در پایان با اشاره به گروه تواشیح "نور" که حدود شش سال از آغاز به فعالیت آن می گذرد اذعان داشت: متاسفانه در این سال ها پیشرفت مناسب و درخوری را در این زمینه شاهد نبوده ایم چرا که هر ساله تنها افراد معدود و ثابتی در همایش ها و مسابقات مختلف شرکت کرده اند و این عدم وجود رقابت مناسب موجب درجا زدن و پیشرفت نداشتن می شود.


کد خبر: 125

تاریخ خبر: