مسئول کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات قزوین:

قزوین- مسئول کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات استان قزوین گفت: رسانه های گروهی ضمن رعایت آداب و اخلاق حرفه ای و حرکت در مسیر قانون به ایجاد وحدت، آرامش و نشاط در فضای انتخاباتی کمک کنند.

رسانه های گروهی قزوین به ایجاد فضای بانشاط انتخاباتی کمک کنند

به گزارش جهادی نیوز ؛

نصرت الله علیرضایی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص توجه جدی رسانه ها به قوانین مربوط به انتشار خبرهای انتخاباتی در ایام قبل از انتخابات، روز رای گیری و پس از آن با رعایت موازین تعیین شده خواستار توجه به اخلاق رسانه ای و حرفه ای شد.

علیرضایی تصریح کرد: انتشار هر گونه محتوا یا مطلب در فضای مجازی و رسانه های مکتوب با هدف ترغیب یا تشویق مردم برای شرکت نکردن در انتخابات، هر گونه ادعای غیر واقع و یا هر اقدامی که به نحوی موجب اخلال در انتخابات شود جرم تلقی شده و پیگیرد قانونی دارد.

مسئول کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات استان قزوین تصریح کرد: انتشار هجو و یا هر گونه مطلب یا محتوای توهین آمیز علیه انتخابات، انتشار هر گونه مطلب خلاف واقع مبنی بر انصراف گروه های قانونی از انتخابات، استفاده از سایت ها و وبلاگ های رسمی یا نشریات رسمی مربوط به نهادها و دستگاه های دولتی برای بهره برداری در تبلبغات نامزدهای انتخاباتی، درج مطلب یا محتوای تبلیغاتی نامزهای انتخاباتی خارج از مدت زمان مقرر شده برای فعالیت و تبلیغات انتخاباتی و انتشار هرگونه مطلب در جهت توهین، افترا و نشر اکاذیب با هدف تخریب نظام، قوای سه گانه، سازمان های حکومتی و نهادهای اجرایی و نظارتی انتخابات به منظور بهره برداری انتخاباتی ممنوع است و جرم تلقی می شود.

علیرضایی یادآورشد: انتشار هرگونه مطلب و اسناد دارای طبقه بندی مرتبط با انتخابات و انتشار اخبار کذب از نتایج بررسی صلاحیت ها و انتشار ادعاهای کذب و غیر واقعی از سوی نامزدها درباره سوابق مشاغل دولتی اعم از کشوری، لشکری و انتظامی و مدرک تحصیلی و انتشار هرگونه مطلب یا محتوا در جهت هتک حرمت به حیثیت داوطلب انتخابات در جهت نشر اکاذیب و تبلیغات علیه آنها در ردیف فعالیتهای مجرمانه تلقی می شود.

وی بیان کرد: همچنین انتشار صوت، تصویر و یا فیلم خصوصی و خانوادگی داوطلبان بدون رضایت آنها به شکلی که موجب ضرر و هتک حیثیت آنها شود، انتشار نظر شخصیت ها درتائید نامزدها بدون مدرک کتبی امضا شده آنها وانتشار هرگونه مطلب خلاف واقع مبنی بر انصراف هریک از داوطلبان انتخاباتی و انتشار اسامی متهمان انتخابات قبل از محکومیت قطعی آنها و انتشار علت رد صلاحیت داوطلبان نمانیدگی بدون رضایت آنها به گونه ای که موجب افشای اسرار و هتک حیثیت آنها شود جرم محسوب می شود.

علیرضایی افزود: هر گونه دسترسی غیر مجاز از طریق شنود، تخریب، تغییر، محو، متوقف کردن و سرقت اطلاعات، تارنما و پست الکترونیک نامزدها و سامانه های رایانه ای مرتبط با انتخابات و انتشار هر گونه محتوای تبلیغاتی علیه داوطلبان توسط رسانه ها از دیگر مصادیق جرائم انتخاباتی توسط رسانه هاست که در صورت مشاهده پیگیری قانونی خواهد داشت.

رسانه های استان آداب و اخلاق انتخابات را مراعات کنند

مسئول کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات استان اضافه کرد: رسانه ها باید هم خود اخلاق انتخابات را رعایت کنند و هم داوطلبان و هواداران آنها را تشویق کنند که در مسیر قانون حرکت کرده تا فضایی بانشاط و توام با امید در فضای استان ایجاد شود تا شاهد مشارکت حداکثری مردم در انتخابات باشیم.

وی بیان کرد: رسانه ها باید از ادبیاتی توام با مدارا، وحدت، انسجام بهره برده و به حقوق دیگران احترام بگذارند و به داوطلبان هم توصیه کنند به جای سرک کشیدن در حریم خصوصی افراد و زیرآب زدن و تخریب از توانمندی و برنامه های خود بگویند و برنامه هایشان را در معرض قضاوت و رای مردم قرار دهند.

علیرضایی اظهارداشت: همانگونه که در مناسبت های مختلف از شعور مردم صحبت می کنیم و آن را باور داریم در این صحنه نیز باید عملا به شعور سیاسی مردم که براستی بالاست احترام گذاشته و به جای متشنج کردن فضا و تخریب و تهمت زدن به دیگران در فضایی آرام و بانشاط از برنامه های خود بگویند و مردم را مجاب کنند تا به آنها رای دهند.

وی افزود: قانون رسانه ها، سایت ها، نشریات، وبلاگ های رسمی و خبرگزاری هایی که متعلق به دستگاهی هستند را نیز ملزم کرده تا درجریان تبلیغات نامزدها مراقب باشند تحت تاثیر داوطلبان قرار نگیرند و رسانه را ابزار آنها نکنند.

مسئول کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات استان قزوین اظهارداشت: این سری جرائم مربوط به قبل از انتخابات است و باید فعالان رسانه ای به آن توجه کنند تا از مسیر قانون و اخلاق خارج نشوند.

وی بیان کرد: همچنین هر گونه خلاف واقع در مورد انصراف داوطلبان و رسانه ای کردن رد صلاحیت داوطلبان جرم محسوب می شود و انعکاس آن در فضای رسانه ای، مجازی و مکتوب ممنوع است.

علیرضایی تصریح کرد: افشای علت رد صلاحیت ها در رسانه های نیز مجاز نیست و اگر آبروی افراد محترم شمرده نشود و شخصیت افراد در رسانه ها زیر سوال برود پیگیرد قانونی دارد.

وی گفت: هرگونه محتوای تبلیغاتی شامل بروشور، تراکت، شب نامه، علیه داوطلبان که در استان نیز مواردی از آن دیده شده جرم و قابل پیگیری است.

رسانه ها به نشاط انتخاباتی و مشارکت حداکثری کمک کنند

مسئول کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات استان قزوین یادآورشد: از رسانه های گروهی مکتوب، مجازی و روزنامه نگاران انتظار داریم با توجه به رسالت حرفه ای خود ودرک شرایط حساس کنونی با تکریم همه داوطلبان با همدلی، همبستگی و مدارا، رعایت عدالت و انصاف را سرلوحه کار خود قرار دهند و با دوری از نگاه جناحی از بکار بردن الفاظ نامناسب و تخریب کننده که بوی تفرقه و تخریب می دهد در عمل به مفاهیم اخلاقی توجه کنند.

علیرضایی بیان کرد: در استان قزوین هم مواردی در روزهای اخیر مشاهده شد که مطالبی غیر واقع در رد صلاحیت داوطلبی منتشر شد و در مواردی هم مسائل خصوصی افراد را مطرح کردند که شایعه پراکنی، توهین، افترا، نشر اکاذیب در خصوص افراد و دستگاههای اجرایی و احزاب در برخی سایتها منتشر شد که اشکال قانونی دارد و پیگیری خواهد شد.    

وی اضافه کرد:امیدواریم با همکاری رسانه ها که نقش بی بدیلی دراطلاع رسانی و مشارکت مردم در انتخابات دارند بتوانیم فضایی توام با آرامش، نشاط، همدلی  سلامت و قانونمند را برای برگزاری انتخابات هفتم اسفند ماه در استان قزوین فراهم کنیم.

 

^

کد خبر: 1806

تاریخ خبر: