در مسابقات لیگ دسته یک رقم خورد؛

شاهرود- قریب به چهارماه پیش خبر حضور تیم والیبال بانوان همای شاهرود در لیگ دسته یک برصدر اخبار ورزشی قرار گرفت اما این تیم در نیمه راه مسابقات به دلیل مشکلات مالی از لیگ کناره گیری کرد.

خداحافظی بانوان شاهرودی از والیبال/ همای سعادت از دوش «هما» پرید

به گزارش جهادی نیوز ؛

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها - محمدحسین عابدی: انتشار خبر راه‌یابی بانوان والیبالیست شاهرودی برای نخستین بار در تاریخ انقلاب اسلامی به لیگ یک باشگاه‌های کشور در خبرگزاری مهر، امید را دل ورزش دوستان و به‌ویژه بانوان شاهرودی نسبت به ادامه فعالیت‌های ورزشی در سطح ملی در حالی زنده کرد که ورزش بانوان در این خطه دیرزمانی است جز در رشته‌های انفرادی بااستعدادهای شاخص موفقیت‌های چشم‌گیری کسب نکرده است.

این بار اما مشکلات مالی و آنچه از سوی مسئولان تیم، نبود حمایت توسط مسئولان عنوان می‌شود، گریبان تیمی را گرفت که باوجود شرکت در لیگ یک بانوان بزرگ‌سال کشور، از سه بازیکن محصل مقطع اول متوسطه و چهار بازیکن مقطع دوم دبیرستان بهره می‌برد که این نشان از وجود پتانسیل‌های فراوان ورزشی به‌ویژه در بین نوجوانان و جوانان ورزشکار شهر معلمان دین و اخلاق می‌دهد.

امید ورزش دوستان شاهرودی اما زمانی ناامید شد که خبر انصراف تیم والیبال همای شاهرود از لیگ دسته یک در بین اخبار افتتاح و بهره‌برداری از پروژه‌های میلیاردی دهه مبارک فجر به چشم نیامد تا این بار هم ورزش بانوان در مقابل مشکلات مالی سر تسلیم فرود آورد.

سخن از مشکلات ورزش بانوان بسیار مفصل است اما به نظر می‌رسد فصل مشترک همه این مشکلات تأمین هزینه‌های تیم و عدم‌حمایت از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط باشد که امروز تیم والیبال زنان شاهرود را قربانی کرد و در روزهای آتی ممکن است گریبان گیر رشته‌های دیگر ورزشی برای نیمی از جمعیت ایران اسلامی و شهرستان شاهرود شود.

برای بررسی بیشتر دلایل ناکامی تیم والیبال همای شاهرود با لیلا میرزا پور سرمربی و سرپرست این تیم به گفتگو نشستیم.

*نحوه شکل‌گیری تیم بانوان همای شاهرود چگونه بود؟

تیم همای شاهرود در رشته‌های مختلف از ابتدای سال ۸۶ تحت عنوان باشگاه فرهنگی ورزشی هما با مجوز فعالیت از سازمان تربیت‌بدنی وقت در همه رده‌های سنی نوجوانان، جوانان، امید و بزرگ‌سالان فعالیت خود را در حالی آغاز کرد که در بین رشته‌های ورزشی، تیم والیبال این باشگاه از همان روز نخست و باوجود ظرفیت‌های مناسب ورزش بانوان شاهرود در این رشته مفرح ورزشی، بیش از سایر گروه‌ها فعالیت داشت که کسب عناوین متعدد استانی و منطقه‌ای توسط این تیم گواه این مدعا است.

تیم والیبال بانوان همای شاهرود اما از همان ابتدا فعالیت نیمه‌حرفه‌ای خود را با حضور بازیکنان بومی این شهرستان و در خلال لیگ‌های درون‌شهری و استانی به نحوی آغاز کرد که امروز پس از گذشت هشت سال یکی از قطب‌های والیبال بانوان استان سمنان به شمار می‌آید که حتی گروه‌های استان گلستان نیز بر روی بازیکنان این باشگاه ورزشی شناخت دارند.

*هزینه‌های این باشگاه از کجا تأمین می‌شد؟

از همان بدو آغاز فعالیت گروه والیبال همای شاهرود تمامی هزینه ازجمله سالن، توپ و امکانات از طریق شهریه‌ای که خود اعضای تیم پرداخت می‌کردند و البته اعتبار ناچیزی نیز به شمار می‌رفت، تأمین می‌شد که دراین‌بین والدین بازیکنان این تیم نقش بسزایی در سرپا نگه‌داشتن همای شاهرود ایفا می‌کردند.

همان‌طور که بیان شد تمامی مخارج تیم والیبال همای شاهرود را خود اعضا تأمین می‌کردند تا زمانی که کار به اعزام مسابقات کشوری و تأمین هزینه ورودی این رقابت‌ها که مبلغی در حدود چهار میلیون تومان رسید و در این مقطع دیگر از والدین بچه‌ها نیز کاری برنمی‌آمد.

البته باید گفت سال‌های سال است که عوامل تیم ازجمله خود بنده به‌شدت پیگیر جذب پشتیبان برای این گروه بودیم و برای این منظور به تک‌تک شرکت‌های تولیدی، کارخانه‌های بزرگ، شهرداری شاهرود، ترجمان‌های دولتی، ادارات ذی‌ربط حتی مؤسسات خصوصی فراوان نیز سر زدیم که همیشه این مهم بدون نتیجه می‌ماند و بزرگ‌ترین مانع که همان مشکلات مالی بود، همواره باعث حضور نداشتن والیبالیست‌های بانوی شاهرودی در رقابت‌های کشوری می‌شد.

بسیاری از ادارات مشکلات مالی را مطرح می‌کردند و حتی برخی ترجمان‌ها موانع فرهنگی حمایت یک شخص و یا یک موسسه خصوصی از ورزش بانوان را در زمره دلایل عدم تمایل به حمایت مالی از تیم همای شاهرود ذکر می‌کردند که درهرحال باعث می‌شد همیشه این تیم از جانب مشکلات مالی ضربه بخورد.

*درباره مسابقات لیگ یک توضیح دهید؟

مشکلات مالی چند سالی برای تیم همای شاهرود ادامه داشت تا اینکه در سال۹۴، یکی از درب‌های امید به روی این تیم باز شد و که آن‌هم یافتن پشتیبان برای شرکت در مسابقات لیگ یک بانوان کشور بود ما نیز با امید فراوان نسبت به ثبت‌نام تیم همای شاهرود در لیگ، جذب دو بازیکن کمکی از استان گلستان، آغاز تمرینات، کرایه سالن، تهیه لباس و ... اقدام کردیم تا درنهایت همای شاهرود در لیگ یک باشگاه‌های کشور با گروه‌های قم، شیراز و بیجار هم‌گروه شد.

با اخذ حمایت پشتیبان تیم همای شاهرود میزبانی دور رفت بازی‌های لیگ یک بانوان کشور را نیز عهده‌دار شد و در بازی‌های درخشان و در اوج تلاش نوجوانان و جوانان بانوی شاهرودی موفق به کسب یک پیروزی در برابر بیجار شد و دو باخت اما با نتایج بسیار نزدیک در مقابل شیراز و قم را تجربه کرد.

میزبانی دور برگشت این رقابت‌ها در شهر قم بود و درست زمانی که همه‌چیز برای اعزام همای شاهرود به رقابت‌های دور برگشت لیگ مهیا بود پشتیبان گروه به دلیل آنچه امید نداشتن به کسب مقام در مسابقات عنوان کرد، از ادامه حمایت تیم ما دست کشید ما نیز به دلیل عدم‌حمایت مسئولان و عدم توانایی در خرید بلیت قطار، هزینه خوابگاه قم و ایاب و ذهاب از لیگ کناره‌گیری کردیم.

*آیا به‌واقع نتایج تیم آن‌قدر ضعیف بود که پشتیبان از ادامه حمایت انصراف دهد؟

به‌هیچ‌وجه این‌چنین نیست در وهله نخست باید گفت در دور برگشت چهار بازیکن خوب به جمع ما پیوستند و تیم شیراز نیز از ادامه رقابت‌ها انصراف داد و این همان فرصتی بود که می‌توانست نصیب ورزش شاهرود در یک‌رشته تیمی شود چراکه با انصراف شیراز و برد بسیار ساده برابر بیجار در بازی رفت حتی با فرض باخت در برابر قم هم به دور بعد مسابقات کشوری صعود می‌کردیم که این شانس در عین سکوت همه مسئولان ورزش شهرستان از ما گرفته شد.

همچنین باید گفت ورزش پدیده‌ای قابل پیش‌بینی نیست شخصی که در رابطه با نتایج تیمی همای شاهرود سخن می‌گوید هیچ‌گاه شاهد تلاش‌های بانوان ورزشکار شاهرود از نزدیک نبوده است تعدادی از بازیکنان مابعد از ساعت درسی و در اوج خستگی باانگیزه بالا به تمرین می‌پرداختند که این چیزی جر عشق به ورزش نیست همچنین دو تن از بازیکنان این تیم از شهر گرگان هر چهارشنبه به شاهرود می‌آمدند و پس از دو روز بازمی‌گشتند که متأسفانه این انگیزه از همه بازیکنان گرفته شد.

ورزش می‌تواند فاکتور بسیار مناسبی برای دوری از معضلات اجتماعی باشد و اگر همین فعالیت‌ها در جامعه نباشد جوانان و به‌خصوص دختران جوان در اوقات فراغت چه‌کاری باید انجام دهند لذا تمام این موارد حتی خم به ابروی مسئولان و پشتیبان تیم همای شاهرود نیاورد و با انصراف تیم شاهرود، والیبالیست‌های شیرازی انصراف خود را پس گرفتند و همراه با تیم قم راهی مرحله بعد رقابت‌ها شدند و ما شاهد اشک‌های بازیکنان جوان تیممان بودیم.

*درباره آمادگی تیم برای شرکت در مسابقات بگوئید؟

تیم ما از آمادگی بالایی برخوردار بود مخصوصاً در دور برگشت با افزایش فشار تمرینات و همچنین جذب چهار بازیکن شاخص به‌راحتی می‌توانستیم از گروهمان صعود کنیم که این شانس از ما و یا باید گفت از ورزش بانوان شاهرود گرفته شد چراکه تاکنون هیچ گروه والیبالی از این شهرستان حتی در زیرگروه‌های لیگ دو و سه ورزش بانوان کشور نیز حضور نداشته است.

همان‌طور که بیان شد این مشکل مالی سال‌هاست که گریبان تیممان را گرفته است و من با حضور در ترجمان‌های مختلف ازجمله شهرداری، دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزشی، ترجمان‌های دولتی، ادارات ذی‌ربط با موضوع ورزش، شرکت‌ها خصوصی و ... برای جذب اسپانسر تلاش فراوان کردم اما این موضوع درنهایت محقق نشد و امروز دیگر از مسئولان هیچ توقعی ندارم.

امروز همان پشتیبان که امید ورزش بانوان را ناامید کرد به مناسبت دهه فجر رقابت‌های ورزشی در چند رشته با حضور ورزشکاران مرد را در شاهرود برگزار و سرپرستی می‌کند پس باور این موضوع که این شخص برای حمایت از تیم ما با مشکلات مالی روبرو بوده کمی سخت است اما درهرحال گویا برگزاری رقابت‌های درون‌شهری با مبالغ هنگفت از حمایت تیم بانوان شاهرود در مسابقات کشوری مهم‌تر بوده است.

*عواقب کناره‌گیری شما از لیگ برای بازیکنان چه بوده است؟

بازیکنان این تیم همه جوان هستند و مستعد و از دست دادن این فرصتی را که برای عرض‌اندام در رقابت‌های کشوری و در بالاترین سطح به دست آورده بودند، به‌راحتی برایشان قابل‌درک نیست البته مشکلات مالی و چرخش ۱۸۰درجه‌ای نظرات اسپانسر تیم همای شاهرود پس از تعویض رئیس اداره تربیت‌بدنی این شهرستان از نیمه‌راه برایمان مشکلاتی را به وجود آورد که درنهایت باعث نارضایتی بازیکنان تیم شد و من به‌عنوان سرمربی تیم ترجیح دادم تا این تیم را منحل کنم و انصراف خودمان را از ادامه رقابت‌ها اعلام کردیم.

امروز هم بازیکنان مستعد و توانمند شهرستان شاهرود یا باید گوشه‌نشینی کنند و یا در تیم‌های دیگر شهرها توپ بزنند چراکه در این شرایط هدر رفت استعدادها و هزینه‌های سالیان سال والدینشان، تنها عایدی‌شان خواهد بود و اما درباره شرایط روحی تیم که دیگر نمی‌توان چیزی گفت چراکه همه‌چیز مشخص است.

البته در همان شرایط تردید بین حضور در رقابت‌ها و عدم حضور در دور برگشت ازنظر روانی مشکلات تیم ما را نمایان ساخت و نارضایتی بچه‌ها را به همراه داشت تا درنهایت همه‌چیز توسط پشتیبان این تیم روشن شد.

*حذف از لیگ یک چه مشکلاتی را برای بازیکنان پدید آورده است؟

همان‌طور که گفتم ورزش مأمنی مطمئن و سالم برای اوقات فراغت است و می‌تواند جوانان را از معضلات اجتماعی دور سازد اما درنهایت این امر فعلاً، برای بانوان شاهرودی در رشته والیبال محقق نشد از سوی دیگر زمانی که ما هنوز برای مسابقات اعلام آمادگی نکرده بودیم و آی دی کارت حضور رقابت‌ها برای بانوان شاهرودی صادر نمی‌شد درک شرایط و ضربه روحی وارد آمده به اعضای تیم به‌مراتب خفیف‌تر بود اما امروز پشتیبان در حالی تیم ما را از رقابت‌های لیگ یک بیرون کشید که در نیمه‌راه بودیم و این برای ورزش استان سمنان و شهرستان شاهرود بسیار بد است.

تغییر ۱۸۰درجه‌ای مواضع پشتیبان گروه همای شاهرود درست درزمانی رخ داد که رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان تغییر کرد، درگذشته ریاست پیشین این اداره با برگزاری نشست‌هایی بین ما و اسپانسر حمایت وی را برای تیم همای شاهرود قطعی کرده بود و حتی از داخل اداره ورزش و جوانان نسبت به تهیه بلیت قطار اعزام بازیکنان به رقابت‌ها اقدام شده بود اما با تغییر رئیس این اداره، اسپانسر همه توافقات را فراموش کرد.

*آینده تیم همای شاهرود را چه می بینید؟

امروز این تیم منحل شده است و آینده‌ای برایش وجود ندارد همچنین بازیکنان این تیم یا باید خانه‌نشین شوند و یا به استان‌های هم‌جوار سفر کنند چراکه استعدادهای بسیار خوبی در این شهر و در این رشته ورزشی وجود دارد اما حمایت از ورزش‌های تیمی بانوان در شهرستان شاهرود بسیار ضعیف است.

این تیم اگر در هر شهرستانی بود قطعاً موردحمایت همه دستگاه‌های دولتی و خدماتی قرار می‌گرفت اما در شاهرود وضعیت این‌چنین نیست از سوی دیگر تنها امید ما برای سال آینده است که یک‌بار دیگر اسپانسری پیدا شود و تیم ما بتواند به رقابت‌های لیگ صعود کند و در غیر این صورت تیم همای شاهرود منحل شده اعلام می‌شود.

دراین‌بین و باوجود چنین مشکلاتی، آینده ورزش بانوان شاهرود به‌ظاهر چندان روشن نیست هرچند تلاش‌های خبرنگار مهر برای پاسخگویی مسئولان ذی‌ربط و اسپانسر تیم همای شاهرود بی‌نتیجه ماند اما امیدواریم در آینده بتوانیم شاهد حمایت‌های بیشتر از ورزش بانوان باشیم چراکه شهرستان شاهرود از ظرفیت‌های بسیار بالایی در حوزه ورزش برخوردار است.

^

کد خبر: 2180

تاریخ خبر: