تحلیلی بر رفتار مقاومت مقابل تنش سعودی

حزب الله پاسخ واقعی و دردناک به ورژن لبنانی «عاصفة الحزم» عربستان را در این می‌داند که دستاوردهای راهبردی زیادی را در میدان‌‌های نبرد منطقه‌ای محقق سازد و از مشغول داشتن خود به امور داخلی که آن را تضعیف می‌کند،‌ دوری‌ کند.

پاسخ «حزب الله» لبنان به «توفان» عربستان

به گزارش افق رامهرمز به نقل از خبرگزاری فارس: پایگاه خبری «العهد» لبنان در مقاله‌ای به قلم «عماد مرمل» نویسنده و تحلیلگر منطقه‌ای به سیاست و پاسخ حزب الله لبنان برای مواجهه با تهدیدها و فشارهای عربستان در لبنان پرداخت.

عربستان سعودی برای فشار آوردن به حزب الله، وعده کمک‌ چند میلیاردی خود به ارتش لبنان را لغو کرد و در توجیه این اقدام خود اعلام کرد که سیاست‌ها لبنان به دلیل پیروی از حزب الله در حادثه حمله به سفارت و کنسولگری عربستان در ایران با سیاست عربستان سعودی هم‌سویی و هماهنگی ندارد.

به گزارش پایگاه خبری«العهد» لبنان، این روزها لبنان شاهد تنش‌های سیاسی و رسانه‌ای بود که می‌خواست شهروندان لبنان را به سمت یک فتنه و جنگ داخلی سوق داده و به تبع آن، «حزب الله» را تحت فشار قرار دهد تا از مسیر خود خارج شود.

العهد می‌نویسد، گمان غالب بر این است که هر چقدر که فشارها شدیدتر شود، حزب الله لبنان برای دفاع از خود قصد ندارد خود را به سمت یک رویارویی میدانی و خیابانی با لبنانی‌ها[ی متحد عربستان] سوق دهد، بلکه تلاش خواهد کرد تا جایی که می‌تواند هواداران و افراد خود را آرام کرده و جلوی اقدامات احساساتی آن‌ها را بگیرد.

این پایگاه خبری در رابطه با پاسخ مقاومت لبنان به عربستان می‌نویسد: حزب الله به خوبی می‌داند نبرد اصلی و بزرگ هم‌اکنون در لبنان نیست بلکه سوریه و یمن است و به تبع آن و به احتمال زیاد، حزب الله پاسخ واقعی و درناک به نسخه لبنانی «عاصفة الحزم» عربستان [نام عملیات تجاوز نظامی عربستان به یمن] را در این می‌داند که دستاوردهای راهبردی زیادی را در میدان‌‌های نبرد منطقه‌ای، به ویژه مناطق مرکزی درگیری‌ها محقق سازد و از مشغول داشتن خود به امور داخلی که آن را تضعیف کرده و از اهتمام به کانون درگیری‌ها و اهداف اصلی خود دور می‌سازد، دوری‌ کند.

العهد در چرایی این اقدام عربستان برای رویارویی با حزب الله در لبنان می‌نوسد: این اقدام عربستان بعد از آن صورت گرفت که دیگر این کشور به هم‌پیمان‌های خود در لبنان اعتماد ندارد.

نویسنده این مقاله می‌نویسد، عربستان با لغو وعده کمک‌های مالی خود به ارتش و نیروهای امنیتی لبنان، می‌خواست به حزب الله ضربه بزند، در حالی که ارتش لبنان بیشتر ضرر خواهد دید و حزب الله لبنان همانگونه که رژیم صهیونیستی می‌گوید، بیش از 100 هزار موشک دارد و نیازی به «قاپیدن» کمک‌های نظامی عربستان به ارتش لبنان ندارد.


کد خبر: 2203

تاریخ خبر: