موضع انقلابی

ظریف: علی‌رغم چندین دهه فشار به حمایت از فلسطین ادامه می‌دهیم

ظریف: علی‌رغم چندین دهه فشار به حمایت از فلسطین ادامه می‌دهیم

به گزارش افق رامهرمز ؛

وزیر امور خارجه کشورمان می‌گوید: ایران علی‌رغم اینکه می‌داند فشارهایی که در دهه‌های اخیر علیه ایران اعمال شده محصول حمایت ما از آرمان فلسطین بوده است به این سیاست ادامه خواهد داد. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه که به‌نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران جهت شرکت در اجلاس فوق العاده سران اسلامی در جاکارتای اندونزی حضور یافته بود روز گذشته (یکشنبه) طی سخنانی در این اجلاس گفت: «وضعیت فلسطین بیش از پیش قربانی استفاده از زور توسط صهیونیست‌ها شده و ادامه اشغال وحشیانه اسرائیل، مهمترین اصول حقوق بین الملل در خصوص حمایت از حقوق بشردوستانه را نقض کرده است».

وی در ادامه اظهارات خود در اجلاسی که با موضوع مسأله فلسطین آغاز به کار کرده بود، گفت: «رژیم اسرائیل برای سرپوش گذاشتن بر برنامه توسعه طلبانه خود جهت تغییر وضعیت مسجدالاقصی و اطراف آن، در پوشش اقدامات افراط گرایان صهیونیست؛ در حال اعمال سیاست خود در زمینه تغییر ترکیب جغرافیائی و یهودی سازی مسجدالاقصی و قدس است».

وزیر امور خارجه افزود: «شورای امنیت به‌دلایل متعدد به‌ویژه سیاست‌های یکی از اعضای دائم خود متأسفانه در جهت انجام مسئولیت خود بر اساس منشور ملل متحد اقدامی نکرده و اجازه داده است این تهدید برای صلح و امنیت بین المللی ادامه یابد».

ظریف در ادامه خواهان اتحاد مسلمانان برای پایان بخشیدن به اشغال فلسطین شد: «ما به‌عنوان مسلمانان می‌بایست اختلافات خود را کنار بگذاریم و به‌دنبال اقدامات عملی برای پایان دادن به تمامی مظاهر اشغال فلسطین در یک چارچوب سازمانی باشیم و به‌عنوان یک گام در مسیر آزادی کامل فلسطین، مانع تحقق تلاشهای غیرقانونی اشغالگران اسرائیلی برای تغییر ماهیت شهر اشغال شده قدس شویم».

«مسئله فلسطین و قدس شریف در قلب و مرکز توجه و اولویت اصلی ما در سازمان همکاری اسلامی قرار دارد و باید بتوانیم به وعده‌های خود در این زمینه جامه عمل بپوشانیم. ما امروزه با مسائل مختلفی سروکار داریم اما هیچ امری نباید ما را از توجه به موضوع اصلی و فلسفه وجودی سازمان همکاری اسلامی منحرف کند».

وی گفت: «تعداد رو به تزایدی از بازیگران دولتی و غیردولتی در حال فاصله گرفتن از حمایت قاطع از اسرائیل و سیاست‌های وحشیانه آن هستند و این مسئولیت جدیدی برای ما ایجاد می‌کند».

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه «جمهوری اسلامی ایران بر تحقق تعهدات خود در خصوص فلسطین تأکید دارد» اعلام کرد: کشورمان «علی‌رغم اینکه می‌داند فشارهایی که در دهه‌های اخیر علیه ایران اعمال شده محصول حمایت ما از آرمان فلسطین بوده است به این سیاست ادامه خواهد داد».


کد خبر: 2209

تاریخ خبر: